RIMANTĖ ŠILAUSKIENĖ

Psichologė, įsisąmoninimu grįstos psichologijos intervencijų mokytoja, sertifikuota fenotipologė, į kūną orientuotos terapijos praktikė. Lietuvos psichologų sąjungos narė. Įsisamoninimu grįstos psichologijos asociacijos narė.

„Gyvenimas gražus lūpų raudoniu ir ryto aušra. Visada gražus, net jei kentėjai, net jei skaudėjo – vis tiek kada nors  ateis sau pažėda diena. Gyvenimo kelias gal ne visada tiesus, gal ne visai tvirtas, tačiau savas, pasirinktas, ir gal išslydęs iš po kojų, padovanos tau sparnus…“ – nežinomo autoriaus mintys kažkada jaunystėje, netekčių akivaizdoje, pačiai suteikė paguodą, išaugino sparnus. Vėliau ateina ir gilus suvokimas, kad viskas, kas vyksta mūsų gyvenime yra tik į gerą – toks naujų galimybių, dvasinio augimo kelias! Šiuo keliu padedu eiti ir kitiems.

Konsultuoju suaugusius, susiduriančius su streso, nerimo, atsinaujinančios depresijos, perdegimo, savivertės, egzistencinių bei psichologinių (netektys, skyrybos) krizių, tarpasmeninių santykių (bendravimo, emocinių išraiškų sunkumai) problemomis, asmeninio augimo klausimais. Konsultuodama klientus, taikau KET, dialektinės elgesio terapijos, dėmesingu įsisąmoninimu grįstos terapijos, šiuolaikinės psichosomatikos (dr.R.H.Hamer/NGM) terapijos bei į kūną orientuotos terapijos metodus, juos parenkant pagal efektyvumą kliento unikalioje gyvenimo situacijoje.

Taip, kaip galvojame ir kaip jaučiamės, taip ir gyvename. Norint kažką keisti savo gyvenime, pirmiausiai reikia keisti mąstymą – peržiūrėti savo mintis, įsisąmoninti ir keisti destruktyvius pasąmoninius įpročius (įsitikinimus, gyenimo scenarijus, ruminavimą). Svarbu peržiūrėti ir savo emocijas/jausmus be aversijos, pastebėti sunkių minčių ir emocijų atgarsius pojūčių/įtampų pavidalu skirtingose kūno vietose. Mintys yra proto kalba, o jausmai yra kūno kalba, todėl kūno pojūčiai/neverbalinė kalba yra itin svarbus indikatorius konsultavime – kūnas nemeluoja, nes yra tarsi gyvenimo atminties (sąmonės, pasąmonės) banko rezervas.

Iš praktikos pastebėjau, kad didžiausi pokyčiai vyksta dirbant mąstymo, jausmų, kūno pojūčių, impulsų veikti lygmenyje. Matydama klientų pokyčius, vykstančias transformacijas, suvokiu pasirinktos profesijos, pašaukimo prasmę.

PASLAUGOS:

Individualus psichologinis konsultavimas. Psichologinio konsultavimo metu daugiau orientuojamasi į situacines problemas, susijusias su psichologine savijauta ar elgesiu (įskaitant krizes, netekties išgyvenimus, kai neužtenka jėgų ir objektyvumo tinkamai susiorientuoti patiems). Psichologas padeda žmogui išsiaiškinti, įsisąmoninti bei spręsti asmeninius/tarpasmeninius sunkumus, padeda atrasti stipriąsias kliento puses ir pasinaudoti jomis įvairiose srityse, padeda atrasti alternatyvius, konstruktyvesnius elgesio būdus sprendžiant sunkumus. Konsultacijų trukmė  nukreipta į trumpesnius, daugiau išorinius tikslus, emocijų, simptomų palengvinimą.

Individualus terapinis konsultavimas. Terapinio konsultavimo metu analizuojami gilesni psichikos procesai, sprendžiami vidiniai konfliktai, siekiama ilgalaikių pokyčių žmogaus asmenybėje, elgesyje. Terapinis konsultavimas taip pat taikomas siekiantiems asmeninio augimo, tobulėjimo, norintiems geriau suprasti save ir pažinti savo asmenybę – savo elgesį bei taikomus bendravimo, problemų sprendimo modelius ir pan.. Klientas gali įgauti gyvenimui naudingų įgūdžių, kaip konstuktyviai bendrauti, valdyti stresą, nerimą, išvengti perdegimo sindromo arba jį kontroliuoti,  susitvarkyti su disfunkcinėmis mintimis ir daugelį kitų.

Svarbus aspektas – efektyvus psichologinis/terapinis konsultavimas yra procesas, atliekamas bendru kliento ir specialisto darbu.

Individualaus terapinio konsultavimo sesija “ką slepia kūno įtampos: emocijų ir jausmų pasaulis per kūną”. Ko kažkada neleidome sau išjausti ir nuslopinome, kaupiasi bei užsiblokuoja kūne suspaudžiant raumenis, taip apribojant kvėpavimą, pojūčius, ir ilgainiui nuslopinant visą bioenergetinę sistemą. Taip atsitinka todėl, kad nuo pat ankstyvos vaikystės patirdami negatyvius išgyvenimus, mes mokomės juos iš anksto atpažinti ir jų išvengti, t.y. kūnas tam tikru momentu išmoksta įsitempti, užsispausti ir taip tarsi apsaugoti mus nuo negatyvių emocijų. Ilgainiui, tokio emocijų slopinimo pasekmės – galimas psichosomatinių skausmų atsiradimas (pvz., duria krūtinę, skauda visą kūną (fibromialgija) ir pan.). Kai kurie šiuolaikinės psichosomatikos ekspertai tokiu atveju sako: “Skausmas – tai ne tada, kai blogai, skausmas – tai kai savęs negirdi. Skausmas duodamas, kai tu sau negali kažko nuspręsti. Jis tave pastumėja kažką nuspręsti.”

Kvėpavimo, kūno judesių, balso garsų/žodžių bei akių kontakto derinys padeda išlaisvinti lėtinę raumenų įtampą ir pasąmonėje glūdintys seni užgniaužti jausmai bei emocijos gali išsilieti nuslopinto pykčio, skausmo, baimės ar ašarų bangomis su visomis jas lydinčiomis kūno reakcijomis. Dažnai iškyla seniai pamiršti prisiminimai apie tikrus įvykius. Taip pasišalina žmogaus sukurti gynybiniai užtvarai, jis tampa ramesnis, gyvybingesnis, labiau savimi pasitikintis.

Dėmesingu įsisąmoninimu grįstų (angl. Mindfulness) programų grupiniai 8 savaičių mokymai (užsiėmimai vyksta kartą per savaitę, 2 – 2,5 val.):

Šios programos paremtos dėmesingo įsisąmoninimo (mindfulness) ir kognityvinės psichoterapijos principais. Jos sujungia svarbią teoriją, meditacines ir kitokias praktikas, savarankiškas užduotis bei grįžtamąjį ryšį. Dė­me­sin­go įsi­są­mo­ni­ni­mo programų es­mė – gebėjimas sąmoningai gyventi realybėje, atpažįstant bei įsisąmoninant savo visas sensorines patirtis atsinaujinančiame dabarties momente, gebėjimas nuraminti protą, gebėjimas remtis išmintimi darant pasirinkimus įvertinant jų galimas pasekmes, gebėjimas išbūti su “sunkumu” neįsitraukiant į kančią. MBSR ir MBCT programos yra svarbiausi įsisąmoninimu pagrįsti terapiniai metodai (Mindfulness-based treatment approaches).

Įsisąmoninimu grįsto streso valdymo (Mindfulness-based stress reduction (MBSR)) programa sukurta Dr. Jon Kabat-Zinn, 1979 Masačiusetso universiteto medicinos centre, bei pagrįsta begale išsamių mokslinių tyrimų. Tai struktūruota programa suteikianti žinias ir įgūdžius, reikalingus formaliam ir neformaliam mindfulness praktikavimui siekiant palengvinti tiek sveikų žmonių, tiek sergančių įvairiomis ligomis fizinę ir emocinę būklę, t.y. siekiant padidinti žmogaus atsparumą stresinėms ir diskomfortą ar skausmą keliančioms patirtims bei pagerinti bendrą funkcionavimą.

 

Įsisąmoninimu grįstos kognityvinės terapijos (Mindfulness-based cognitive therapy (MBCT)) programa sukurta 1990 m. Mark Williams ir kt., 2000 m. aprobuota UK valstybiniame lygmenyje. Ši programa labai veiksminga depresijos pasikartojimo prevencijai, efektyvi gydant nerimo sutrikimus, piktnaudžiavimą cheminėmis medžiagomis, elgesio problemas ir kitus psichikos sutrikimus.

 

P.S. MBSR ir MBCT panašios, pagrindinis skirtumas – MBSR labiau skirta bendram streso mažinimui, o MBCT daugiau skirta atsinaujinančios depresijos simptomų prevencijai, nerimo sutrikimams, tvarkymuisi su neigiamomis mintimis.

 

Įsisąmoninimu grįstos tėvystės (mindful parenting (MP)) programa skirta tėvystės/motinystės/vaikų auginimo streso, įtampos mažinimui, psichologinio atsparumo ir darbingumo didinimui, tėvystės perdegimo prevencijai, šeimos santykiams ir gyvenimo kokybei gerinti bei vidinei ramybei atstatyti. Programa yra ne apie vaikų auklėjimo metodus, o apie tėvų vidinės pusiausvyros palaikymą, išmintingesnių sprendimų bendraujant su vaikais galimybių atradimą, sektiną pavyzdį vaikams.

 

Psichologės paslaugų įkainiai:

 

Individualaus psichologinio/ terapinio konsultavimo sesija – 1 val./60 Eur.

Individualaus terapinio konsultavimo sesija “darbas su emocijomis per kūną” – 1,5 val./100 Eur.

Konsultacijos organizacijoms – 1 val./200 Eur.

Konsultacijos konfidencialios.

Konsultacijos teikiamos ir nuotoliniu būdu.

 

Kontaktai pasiteiravimui:

rimantesilauskiene@gmail.com

+37065254747

 

KVALIFIKACIJA IR PATIRTIS

  • Išsilavinimas: 2023-2025 m. Neo-Reicho pulsacijų (į kūną orientuotos terapijos) terapeutė. Estija2023-2024 m. Lietuvos įsisąmoninimu grįstos psichologijos asociacija. Įsisąmoninimu grįstos psichologijos intervencijų mokytojų programa. 80 val.

    2022-2023 m. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neuromokslų institutas. Įsisąmoninimu grįstos kognityvinės ir elgesio terapijos pagrindai. 160 val.

    2005-2007 m. Mykolo Romerio universitetas, socialinės psichologijos studijų programa (psichologijos magistro kvalifikacinis laipsnis)

    2000-2005 m. Vytauto Didžiojo universitetas, psichologijos studijos programa (bakalauro kvalifikacinis laipsnis)

  • Papildomos kompetencijos:2024-09-19. Konferencija “Priklausomybės: keliai ir klystkeliai“. Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. 8 val.

    2024-09-13. Praktinis seminaras: Vidinio vaiko gydymas. Deva Ramana (Roman Diukin). 3 d.

    2024-09-05. Mokslinė praktinė konferencija „Psichikos sutrikimai nuo vaikystės iki senatvės: asmenybės ypatumai ir pakitimai“. Lietuvos psichiatrų asociacija. 5 val.

    2024-2025m.Transessence technika (vidinio pasaulio praplėtimas, konfliktuojančių asmenybės dalių atpažinimas, praktinis technikos pritaikymas klinikinėse sesijose).Technikos autorė Tarika Glubin (JAV).

    2023-2024 m. Asmeninės laisvės mokymai, VI moduliai (darbas su sąlygotumais). Tarika Glubin (JAV)

    2024-06-20. Tarpasmeninio efektyvumo įgūdžių lavinimas, paremtas Dialektinės elgesio terapijos (DET) metodikomis ir principais. I.Juodkūnė ir D.Kurlinkas. 12 val.

    2024-06-11. Ošo terapeutas (darbas su sąlygotumais, esamojo momento svarba). Tarika Glubin (JAV)

    2024-06-05. Neuropsichologija. Naujausi atradimai ir taikymas psichoterapijoje (memory reconsolidation MR, Ecker and Hulley coherence therapy). J.Lim. 12 val.

    2024-05-30. Tikslingas darbas su emocijomis, paremtas Dialektinės elgesio terapijos (DET) metodikomis ir principais. I.Juodkūnė ir D.Kurlinkas. 12 val.

    2024-05-09. Distreso toleravimo įgūdžių lavinimas, parentas Dialektinės elgesio terapijos (DET) metodikomis ir principais. I.Juodkūnė ir D.Kurlinkas. 12 val.

    2024-04-18. Emocijų reguliacijos įgūdžių lavinimas, paremtas Dialektinės elgesio terapijos (DET) metodikomis ir principais. I.Juodkūnė ir D.Kurlinkas. 12 val.

    2024-04-27. Kūnas psichoterapijoje. Bodyfuness teorinė paskaita ir praktika. Kūno ir dėmesingų judesių svarba Mindfulness. Judesio ir šokio psichologijos pagrindai. Kaip suvokiame savo kūną erdvėje (eksterocepcija, interocepcija, propriocepcija). Polivagalinės praktikos: kvėpavimas, balso praktikos.  Kūno sąmoningumo ugdymas ir emocijų valdymas pasitelkiant kūną. N.Silienė ir A.Sutkevičius. 16 val.

    2024-02-10. Kaip kurti harmoningą ir atjaučiantį santykį su savimi ir partneriu. L.Noreikienė ir J.Vainauskiene. 12 val.

    2023-11-25. Kontempliatyvių tradicijų pagrindai (keturi pamatiniai dėmesingo įsisąmoninimo (mindfulness) dėsniai/poliai). Karunavira (UK). 16 val.

    2023-09-02. Kūno ir schemų terapijos patyriminė grupė, skirta vaikystės patirčių perdirbimui. dr. J. Neverauskas 2 d.

    2023-06-12. Profesiniai kūno psichoterapijos mokymai. Šizoidinė charakterio struktūra pagal Reich’ą. Morit Heitsler (UK). 13 val.

    2023-06-02. Meditacinės praktikos, praplečiančios įsisąmoninimu grįstų intervencijų mokytojo galimybes ir repertuarą, praktiškai dirbant su įvairiomis klientų grupėmis. dr.J.Neverauskas. 8 val.

    2023-05-04. Įsisąmoninimu grįstos intervencijos medicininėje praktikoje. dr.J.Neverauskas. 8 val.

    2023-04-29. Įsisąmonintas tyrinėjimas (mindful inquiry). Maria van Balen (Olandija). 16 val.

    2023-03-16. Kūrybinės raiškos ir dėmesingo įsisąmoninimo praktikų taikymas pasirūpinimui savimi. J.Vainauskienė ir L.Noreikienė. 12 val.

    2023-03-03. Įsisąmoninimu grįsta lyderystė. dr. J.Neverauskas. 8 val.

    2023-02-25. Atida ir nesmurtine komunikacija grįstas bendravimas. G.Žalytė. 8 val.

    2022-12-16. Pulsacijų klasės pagal dr. Rech metodiką. O.Lapinas. 27 val

    2021-12-18. Charakterių matrica, I modulis: Savastis ir Ego. Šizoidinis charakteris, kontrpriklausomas narcisistinis charakteris, obsesinis-kompulsinis charakteris. J.Lim. 32 val.

    2021-08-17. Psichosomatika nuo nulio: R.Hamer New Germany Medicine (GNM) teorija. Simptomai ir konfliktai. Terapija: darbas su simptomu, technikos. J.Lim. 32 val.

    2020 m. Asmenybės transformacija terapijoje, III moduliai: konstruktyvios, destruktyvios ir pataloginės gyvenimo strategijos (įsitikinimai, nuostatos), kompensaciniai mechanizmai; šiuolaikinė asmenybės transformacija terapijoje. J.Lim. 32 val.

    2018 m. Sertifikuota fenotipologė (technology of Phenotype-diagnosis of personality and methods for managing of human factor). Autorinė M.Lučino technologija. Analytical-Centre „Resultat“. 29 val.

    2018-04-21. Stipraus mąstymo technologija – algoritmizuotas mąstymas (TRIZ, kūrybinių sprendimų teorijos pagrindas). M.Lučinas ir N.Orlovskaja (Estija). 24 val.

    2017-05-03. Klinikinė psichologija, II dalis: asmenybės psichotipai, mąstymo klaidos (kognityviniai iškraipymai), gynybiniai mechanizmai, elgesio prognozavimas pagal psichotipą. J.Lim. 32 val.

    2017-03-12. Praktinė psichologija, I dalis: psichologo su klientais darbo ypatumai. J.Lim. 16 val.

Rimantės nuoseklumas, tikslumas ir kantrybė yra geriausias būdas perduoti savo žinojimą